آشنایی با آزمون یوس برای ورود به دانشگاه های ترکیه

آزمون یوس یکی از اصلی ترین آزمون های ورود به دانشگاه های ترکیه است. در شروع این مطلب عنوان می شود که دانشجویان خارجی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های ترکیه، باید آزمون یوس YOS بدهند. این آزمون ورودی در هر یک از دانشگاه های این کشور به طور اختصاصی برنامه ریزی و برگزار می شود. سوالات معمول در این آزمون عبارتند از سوالات مهارت، هوش منطقی، ریاضی و زبان ترکی استانبولی.

به عبارتی معیار و شاخص پذیرفته شدن در دانشگاه های ترکیه، قبولی در این آزمون می باشد. آزمون یوس همانند کنکور سراسری است که در این کشور برگزار می شود. اما امروزه این آزمون در بسیاری از دانشگاه های ترکیه به طور مستقل و مجزا برگزار می گردد. در این آزمون مهارت های آموزشی پایه، توانایی و تسلط بر زبان ترکی استانبولی، دانشجویان بین المللی را سنجیده و ارزیابی می کنند. اما در هر دانشگاهی تعداد سوالات آزمون یوس می تواند متفاوت باشد.

نکته مهم اینکه برای شرکت در آزمون یوس باید شرایط لازم این امتحان را داشته باشید. از جمله اینکه تبعه کشور ترکیه نباشید. همچنین می بایست دارای مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم باشید. اما در جریان باشید که مسلط بودن به زبان ترکی استانبولی شرط اصلی برای شرکت در این امتحان نیست.

زیرا در ترکیه هم امکان و شرایط تحصیل به زبان ترکی را دارید و هم به زبان بین المللی انگلیسی. نکته دیگر اینکه برای امتحان ورودی دانشگاه هایی که در ترکیه به زبان انگلیسی آموزش می دهند، می توانید منابع مرتبط با آزمون آیلتس را مطالعه نمایید.

اما به منظور تحصیل در دیگر دانشگاه های ترکیه می بایست با زبان رسمی ترکی استانبولی آشنایی کافی داشته باشید. امتحان یوس یکیاز اصلی ترین آزمون ها ورودی به دانشگاه های کشور ترکیه است. در توضیح سوالات آزمون یوس با آتیلا استادی Atila Study همراه بمانید.

درباره سوالات آزمون یوس چه می دانید؟

سوالات آزمون یوس متشکل از دو قسمت و بخش اصلی می باشد.

  • بخش اول سوالات آزمون یوس که شامل سوالات ریاضی، هوش و هندسه می باشد. اما بخش دوم سوالات این آزمون مرتبط با مهارت زبان ترکی استانبولی است. دفترچه سوالات آزمون یوس به هر دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی طراحی شده اند.

توجه داشته باشید که هر کدام از داوطلبان به همان زبانی که برای شرکت در آزمونثبت نام کردند، به همان زبان هم باید به سوالات پاسخ صحیح بدهند. بیشترین نمره این امتحان ۱۰۰ است که با چهار پاسخ غلط، یکی از پاسخ های صحیح تان حذف می شود.

سوالات هوش و سوالات ریاضی در آزمون یوس، بسیار آسان هستند. تعداد سوالات آزمون یوس در دانشگاه های دولتی این کشور معمولا ۸۰ سوال است. که بیشتر این تعداد برای سوالات هوش می باشد. سوالات آزمون یوس تستی بوده و هر سوال ۵ گزینه برای پاسخ دارد.

  • بخش دوم سوالات آزمون یوس: قسمت دوم سوال های این امتحان ورودی، سوالات مربوط به زبان ترکی استانبولی می باشد. این سوالات فقط برای داوطلبانی است که تصمیم دارند دوره تحصیلی خود را به زبان رسمی ترکی استانبولی تکمیل نمایند. اما اگر مدارک زبان تافل یا آیلتس دارید و میخواهید پذیرش تحصیلی دانشگاه های این کشور را بگیرید، نیازی به پاسخ دادن به بخش سوال های زبان ترکی استانبولی در این آزمون نیست. در بخش بعدی از منابع آزمون یوس مطالبی خدمتتان ارائه می گردد.

منابع آزمون یوس برای آمادگی در امتحان

داوطلبان گرامی، توجه داشته باشید که راهنمایی و استفاده از مراجع و منابع آزمون یوس، می تواند کمک بسیار خوبی برای آماده شدن شما جهت شرکت در این امتحان باشد. اکثر مطالب و منابع امتحان یوس در کلاس های آموزشی عنوان می شوند. لذا از طریق اینترنت نمی توانید به راحتی به منابع این آزمون دسترسی داشته باشید.

اما کتب و جزواتی که می توانید برای آمادگی در این آزمون استفاده کنید به سه بخش دسته بندی می شوند.

  • گروه اول کتب و منابع آزمون یوس: کتاب های تست هوش با محتوای سوالات مرتبط با هوش
  • گروه دوم: کتابهای ریاضی با محتوای تست و سوالات ریاضی
  • گروه سوم: کتاب های مربوط به سوال های امتحان زبان ترکی استانبول

علاوه بر آن می توانید با مطالعه سوالات آزمون یوس در سالهای قبل، آمادگی بهتری جهت شرکت در این امتحان بدست آورید. باید گفت که تعداد سوال های امتحان یوس ممکن است در هر دانشگاهی متفاوت باشد. اما تعداد آن معمولا بین ۸۰ تا ۱۰۰ سوال می باشد. زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ به سوالات آزمون یوس معمولا از ۱۰۰ دقیقه تا حداکثر ۱۲۰ دقیقه است. اما برای اطلاع دقیق تر از زمان این آزمون، می توانید سایت دانشگاه مورد نظرتان را بازدید کنید.

مراحل ثبت نام برای شرکت در آزمون یوس

طبق مطالعات آتیلا استادی Atila Study  سوالات آزمون یوس برای پذیرش و ورود به دانشگاه های ترکیه، توسط موسسه های آموزش عالی این کشور طراحی و برنامه ریزی می گردد. که معمولا هم ثبت نام برای شرکت در این آزمون در بهمن ماه می باشد.

هزینه شرکت در این آزمون ورودی در هر دانشگاهی متفاوت بوده که به روش آنلاین می توانید پرداخت کنید. هزینه ثبت نام در این آزمون برای سال ۲۰۲۱ تقریبا ۴۰۰ لیر تعیین شده است. جهت اطلاع شما علاقه مندان، از مراحل ثبت نام در آزمون یوس  نکاتی ارائه می شود:

  • تکمیل و پر کردن فرم ثبت نام در آزمون یوس از طریق وب سایت دانشگاه منتخب تان.
  • انتخاب شهر مورد برای شرکت در آزمون
  • اسکن از اولین صفحه پاسپورت.
  • بعد از آپلود این اطلاعات، ایمیل تاییدیه دریافت می کنید، که شماره اپلای و درخواست شما در آن وجود دارد.
  • فعال شدن حساب کاربری شما در دانشگاه

  • آیدی و پسورد تان را تایید کنید
  • اطلاعات مورد نیاز را تکمیل نمایید
  • دریافت کارت ورود به جلسه آزمونکه معمولا بین یک یا دو هفته قبل از شروع برگزاری امتحان می باشد. در این فاصله وقت کافی دارید که منابع آزمون یوس را کاملا و دقیق مطالعه بفرمایید. مراحل ثبت نام برای شرکت در آزمون یوس کاملا سیستماتیک است.

در پایان بابت مطالعه این مقاله از شما تشکر می نماییم و امیدواریم مطالب مطرح شده مفید فایده واقع شده باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره آزمون یوس ضمن بازدید از وب سایت www.atilastuday.com  می توانید با شماره تلفن های شرکت آتیلا استادی Atila Study تماس بگیرید. تا راهنمایی های کاربردی در خصوص شرکت در آزمون یوس دانشگاه های ترکیه داشته باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp