نکاتی درباره آزمون Sat  در دانشگاه های ترکیه

در آغاز عنوان می شود که آزمون  Satبرای دانشجویانی است که تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند. بدین منظور داوطلبان می بایست نمرات خوب و بالایی در این آزمون بدست آورند. آزمونSat  به زبان بین المللی انگلیسی برگزار می شود. این آزمون در دنیا شناخته شده است. آزمون Sat شامل سوالاتی از درس های درک مطلب، ریاضیات و نگارش می باشد که هر کدام از این بخش ها ۸۰۰ نمره دارند.

در جریان باشید که اغلب، دانشگاه هایی این امتحان را برگزار می نمایند که شرایط و موقعیت تحصیل در رشته پزشکی و به زبان بین المللی انگلیسی را داشته باشند. هندسه و ریاضیات در آزمون Sat بیشتر در اولویت می باشد. سطح این آزمون از امتحان یوس سخت تر است. نتیجه این آزمون برای بعضی دانشگاه های ترکیه، شاخص و معیار نام نویسی دانشجویان می باشد از جمله دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا. همچنین مدت زمان اعتبار مدرک این آزمون ۵ سال می باشد.

آزمون Sat از دو بخش مجزا تشکیل شده است، Sat 1   و Sat 2. دانشجویان خارجی که تصمیم به تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند با قبولی در آزمون Sat 1   می توانند به دانشگاه مورد نظر خود وارد شوند. هدف این آزمون ارزیابی مهارت ها و توانایی هایی مانند نوشتن، خواندن و ریاضیات می باشد. این امتحان 154 سوال تستی دارد که 52 سوال درباره خواندن، 44 سوال درباره نوشتن و 58 سوال مرتبط با مهارت ریاضی می باشد. حداقل نمره ای که باید برای قبولی در آزمون Sat بگیرید تقریبا ۱۳۰۰ نمره می باشد.

سوالات آزمون Sat ترکیه چه بخش هایی دارد؟

شرکت آتیلا استادی Atila Study در این قسمت از سوالات آزمونSat  ترکیه نکاتی را مطرح می نماید. چقدر با سوالات این آزمون آشنا هستید؟ اصلی ترین بخش سوال ها در این آزمون عبارتند از:

 • امتحان خواندن: در این بخش از امتحان، سوالاتی جهت سنجش درک مطلب طرح می شود. تمامی سوال ها تستی بوده و دارای اطلاعاتی مانند جدول، متن و نمودار می باشد. بخش دستور زبان و خواندن ۵۲ سوال داشته که محتوا های علمی و ادبی دارند.
 • آزمون زبان و نوشتن: در این بخش از آزمون Sat سه مبحث را از شما امتحان می گیرند مانند پیدا کردن غلط ها، خواندن و برطرف نمودن اشتباهات. این بخش دارای ۴۴ سوال تستی است که متشکل از معنی لغت، مهارت در نوشتن و ویرایش و گرامر می باشد.
 • بخش ریاضی در آزمون Sat: در این بخش از امتحان، سوالاتی مرتبط با حل مسئله طراحی شده است. برخی از سوالات این بخش تستی و برخی دیگر تشریحی هستند. امتحان ریاضی در این آزمون دو قسمت دارد. یکی ریاضی تستی که با ماشین حساب محاسبه می کنید. دوم محاسبه و امتحان بدون استفاده از ماشین حساب. سوال های این بخش از آزمون Sat، ۵۸ سوال با چند گزینه می باشد.
 • بخش مقاله نویسی: در این بخش از آزمون Sat تسلط شما در نوشتن و تحلیل در قالب مقاله سنجیده می شود. برای تکمیل مقاله خود در این آزمون ۵۰ دقیقه فرصت دارید. این قسمت در امتحان اختیاری می باشد. ولی در بعضی دانشگاه های ترکیه پاسخ به سوالات مقاله نویسی الزامی است. سوالات آزمون Sat ترکیه بسیار متنوع و جامع هستند.

زمان برگزاری آزمون Sat در ترکیه این امتحان ۷ مرتبه در طول سال در کشور ترکیه انجام می شود. ماههایی که آزمون Sat در آن برگزار می شود عبارتند از: ژانویه، مارس، می، ژوئن، دسامبر، اکتبر و نوامبر. همچنین نتیجه این آزمون، بستگی به موقعی دارد که در آزمون شرکت کرده اید. اما به طور معمول، بین ۳ تا ۶ هفته پس از تاریخ امتحان، نتایج مشخص می شود.

سوالات آزمون Sat ترکیه

مثلا اگر در ماه دسامبر آزمون Sat داده باشید، ۳ یا ۶ هفته بعد از این تاریخ، نتایج امتحان و نمرات تان اعلام می شود. علاوه بر آن، بعد از اخذ نمره های فاینال در این آزمون، نمره های آزمون بخش نگارش یا همان مقاله نویسی را دریافت می کنید. در رابطه با هزینه آزمون Sat باید گفت که بر اساس اینکه کدام کشور و دانشگاه و موسسه را برای این آزمون انتخاب می کنید، هزینه آن نیز متفاوت و متغیر است. که می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه منتخب خود، از هزینه های دقیق مطلع شوید. هزینه این آزمون در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۵۲ دلار بوده است.

درباره منابع آزمون Sat

شرکت آتیلا استادی Atila Study کتاب های ذیل را به عنوان منابع و مرجع های مفید برای آمادگی در آزمون Sat نام می برد:

 •   Sat reading
 • Sat Premium
 • کتاب ریاضیات ۲
 • کتاب آمادگی آزمون بارونز

با استفاده از منبع های کاربردی، میتوانید خود را برای شرکت در آزمون Sat آماده نمایید. بهترین منبع برای این آزمون، مرجعی است که شما بتوانید به راحتی به نمونه سوالات امتحان های قبلی دسترسی داشته باشید. علاوه بر آن مباحث آموزشی را به زبانی ساده و شیوا برایتان ارائه داده باشد. با توجه به اینکه سوالات آزمون Sat ترکیه به زبان انگلیسی است، لذا توصیه می شود مهارت های خود را در زبان انگلیسی تقویت نمایید. همچنین اشاره می شود که مدت زمان اعتبار مدرک Sat، 5 سال است که بعد از پایان این مدت، باید دوباره در این آزمون شرکت نمایید. نکته دیگر اینکه آزمون Sat در واقع یک امتحان آمریکایی است. این آزمون توسط یک نهاد آمریکایی در کشورهای گوناگون از جمله ترکیه برگزار می شود. که در نهایت نمره و مدرک این آزمون، ملاک معتبری برای پذیرفته شدن در دانشگاه های ترکیه می شود.

 

در بخش پایانی این مقاله به اختصار به مراحل نام نویسی و ثبت نام آنلاین برای شرکت در آزمون Sat طبق ذیل اشاره می نماییم.:

 1. وارد شدن به وب سایت SAT
 2. درست کردن حساب کاربری
 3. ارائه و ارسال همه اطلاعات مورد نیاز
 4. انتخاب نوع امتحان و پیدا کردن نزدیک ترین مکان برگزاری آزمون Sat
 5. آپلود عکس پرسنلی
 6. واریز هزینه ثبت نام و ارائه رسید آن
 7. اخذ کارت ورود به جلسه امتحان

امیدواریم مطالب مفیدی را خدمتتان ارائه داده باشیم. همچنین با بازدید از وب سایت www.atilastudy.com می توانید اطلاعات کامل تری در رابطه با آزمون Sat داشته باشید. چنانچه سوالات دیگری پیرامون انواع سوالات آزمون Sat ترکیه دارید، می توانید با شماره تلفن های شرکت آتیلا استادی Atila Study  تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp