در ابتدا نکاتی درباره بورسیه تحصیلی در ترکیه را با یکدیگر مرور کنیم. ترکیه از همسایگان غربی ایران، تشابهات فرهنگی و دینی فراوانی با ما دارد. علاوه بر آن بخاطر موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، توجه بسیاری از کشورهای اسلامی را به خود جلب نموده است.

همچنین ترکیه به سطح خوبی از سیستم تحصیل و آموزش رسیده و به همین علت تعداد فراوانی از دانشجویان بین المللی تمایل به تحصیل در دانشگاه های این کشور دارند. سازمان بورس ترکیه بیش از دهها هزار بورسیه های تحصیلی در رشته های داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی، فیزیوتراپی، حقوق، مدیریت بازرگانی و …..را به دانشجویان  بین المللی علاقمند به تحصیل در این کشور اعطا می نماید.

این سازمان با ارائه بورس تحصیلی ترکیه به دانشجویان داوطلب از سراسر دنیا، امکان تحصیل آنها را در معتبرترین دانشگاه های ترکیه فراهم می سازد. بورسیه تحصیلی در ترکیه، برای اولین بار در سال  ۲۰۱۲ به چهل هزار دانشجوی خارجی اعطا شد. در این بورسیه تحصیلی نه تنها از دانشجویان حمایت های مالی می شود بلکه بعد از اتمام دوره تحصیل نیز پشتیبانی هایی از آنها به عمل می آید.

رشته های پزشکی، دکترا، کارشناسی و کارشناسی ارشد از مقاطع تحصیلی هستند که شامل دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه هستند. ثبت نام برای دریافت بورسیه دو مرحله دارد، مرحله اول ثبت نام از طریق اینترنت و آنلاین، مرحله دوم مصاحبه و ملاقات حضوری. آیا میدانید با دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه از چه مزایایی برخوردار می شوید؟

دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه چگونه است؟

آیا از شرایط بورس تحصیلی ترکیه مطلع هستید؟ دانشجویان داوطلب برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه ابتدا می بایست از طریق سازمان بورسیه تحصیلی این کشور ثبت نام نمایند. علاوه بر آن باید شرایط بورس را هم رعایت کنند تا درخواست شان مورد تایید قرار گیرد.  در ادامه به برخی از شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی این کشور اشاره می نماییم:

شرط سنی اولین نکته ای است که مطرح می شود. جهت اپلای برای دریافت بورس تحصیلی در مقطع های تحصیلی گوناگون این کشور، محدودیت و شرط سنی قرار داده شده است. چنانچه

 • شرط سنی لازم را نداشته باشید، تقاضای شما رد خواهد شد، حتی اگر رزومه با کیفیت و خوبی هم ارسال نموده باشید.
 • دانشجویان داوطلب تحصیل در مقاطع پزشکی و کارشناسی باید کمتر از ۲۱ سال داشته باشند. این شرط طبق قوانین بورسیه تحصیلی کشور ترکیه برای سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ می باشد. برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه باید از قوانین مربوط به آن پیروی نمود.
 • شرط معدل یکی از اصلی ترین لازمه های اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه است. اگر معدل بالایی دارید، قطعا شانس تان در پذیرش بیشتر خواهد بود. برای مقطع کارشناسی باید حداقل معدل ۱۴ داشته باشید. اما در رشته های دندانپزشکی و پزشکی حداقل معدل مورد نیاز نمره ۱۸ است. همچنین برای اخذ بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترا نیز باید حداقل معدل ۱۵ را گرفته باشید.
 • یکی دیگر از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه این است که نباید بیماری داشته باشید که مانع تحصیل شما باشد.
 • ارائه کامل، صحیح و دقیق مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه.

مزایای بورس تحصیلی ترکیه کدامند؟

در ادامه به مزایای بورس تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی می پردازیم. دوستان بازدید از وب سایت http://www.atilastudy.com اطلاعات بسیاری درباره بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه به شما می دهد.

شرکت آتیلا استادی Atila Study جدیدترین قوانین و شرایط دریافت انواع بورسیه های تحصیلی در این کشور را برایتان به اشتراک می گذارد.

 • با اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه، مزایای گوناگونی خواهید داشت از جمله برخورداری از دوره آموزشی یکساله زبان ترکی استانبولی.
 • با دریافت بورسیه تحصیلی، می توانید در دانشگاه های معتبر این کشور پذیرش شوید و در رشته مورد علاقه تان ثبت نام کنید.
  • برخورداری از مزیت بیمه درمانی و سلامت. با دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه، می توانید از با کیفیت ترین و بهترین خدمات درمانی این کشور استفاده نمایید.
  • استفاده از امکاناتی مانند خوابگاه دانشجویی
  • با اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور، هزینه ها و مخارج شما در هر ماه تامین می شود.
  • بعد از دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه، هزینه ها و مخارج تحصیل تان پرداخت می شود.
  • هر ماه کمک هزینه تحصیلی بر اساس مقطع تحصیلی تان دریافت می کنید. برای هر مقطع تحصیلی یک مبلغ مشخص کمک هزینه به حساب بانکی تان واریز می شود.
  • پرداخت حقوق در هر ماه برای مقطع کارشناسی ۸۰۰ لیر ترکیه به قیمت روز
  • پرداخت حقوق ۱۱۰۰ لیر به دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد
  • واریز حقوق ۱۸۰۰ لیر در هر ماه به دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع و دوره دکترا. مزایای بورس تحصیلی ترکیه، آنقدر هست که بتوانید هزینه های تحصیل را در طول اقامت تان در این کشور تامین نمایید. شرکت آتیلا استادی Atila Study راهنمایی های کاربردی و مفیدی را در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه خدمتتان ارائه می نماید.

  مدارک لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

  بعد از بررسی مزایای بورس تحصیلی ترکیه به موضوع نوع مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت بورسیه تحصیلی این کشور می

  پردازیم. جهت ثبت نام برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه، مدارک مرتبطی باید ارائه نمایید از جمله:

  • عکس پرسنلی تان
  • پاسپورت معتبر
  • اسکن ریز نمره ها و مدرک تحصیلی تان
  • ارائه مدرک توصیه نامه از اساتید دانشگاه ( البته این توصیه نامه برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا می باشد)
  • مدرکی که انگیزه و هدف شما را از دریافت بورس تحصیلی ترکیه نشان دهد که به آن انگیزه نامه می گویند.

  داوطلبان مقطع های کارشناسی ارشد و دکترا باید پروپوزال ارائه دهند.

 

  • چنانچه تقدیرنامه، جایزه و یا نتایج عالی از آزمون های خاص علمی دارید، می توانید ارائه نمایید.
  • اگر مدارک بین المللی تافل یا آیلتس دارید هنگام ثبت نام آنها را نیز ارسال نمایید.

  دانشگاه هایی که در ترکیه به دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی ترکیه اعطا می نمایند عبارتند از دانشگاه های حاجت تپه، استانبول، آنکارا و دانشگاه کوچ. دانشگاه های نامبرده شده از با کیفیت ترین و بهترین دانشگاه های این کشور به شمار می آیند و در شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر واقع هستند.

  علاوه بر آن در شهرهای کوچکی مانند آدانا، ترابزون و آلانیا نیز تشکیل شده اند. جهت دریافت جزئیات تکمیلی در رابطه با دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه سایت http://www.atilastudy.com را دیدن فرمائید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp